District 1 – Manhattan, Bronx

DDGHP – R∴E∴ ANTHONY K. KLIMATHIANOS
(H) 718 274-3380 (B) 917 885-6117 / lithoxoos@icloud 

AGL – R∴E∴ NAZMI METE TALIMCIOGLU
917 257-6976 / ntalimci@hotmail.com 

Charity Chairman – Comp. ANTONIO GIANNATTASIO
(H) 917 864-5759 (B) 516 682-0100 x120
Email agiannat2@verizon.net 

[Calendar]

Chapters

Ancient #1, New York City, Manhattan
2nd Wednesday [Sept-Dec] 7:00pm
Sec. Christopher Allen – secretary@ancientchapter.org

Phoenix #2, New York City, Manhattan
3rd Tuesday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Larry Barnard – lnblbarnard@aol.com

Jerusalem Amity Chapter #8, New York City, Manhattan
2nd Tuesday 7:30pm [Oct-June]
Sec. George Harrison – georgeharrison1@verizon.net

Americus-Orient Chapter #138, New York City, Manhattan
2 Friday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Willie Manalang – wmanalang@aol.com

Constitution Chapter #140, New York City, Manhattan
1st Tuesday 7:30pm [Oct-June]
Sec. Miguel A Bellena – miguelangelballena@yahoo.com

Zerubbabel Chapter #147, New York City, Manhattan
1st Wednesday 8:00pm [Sept-June]
Sec. Yves Etienne – ysekb@yahoo.com

District 2 – Staten Island

DDGHP – R∴E∴ GILBERT SCHWEIGER
(H) 646-261-1126 (B) 718-351-1905 / rangelgi1043 @yahoo.com

AGL – V∴E∴ O’NEIL G.D. BRYAN
(H) 215-292-2935 (B) 212-812-9786 / oneilbryan@me.com

Charity Chairman – MICHAEL MCINTYRE
(H) 347-804-6429 / mac101cav@aol.com

[Calendar]

Chapters

Nassau Chapter #109, New York City, Manhattan
2nd Monday 8 :00pm
Sec. Mark Amerise – nassau109secretary@gmail.com

[website]

Tyrian Chapter #219, Staten Island, Richmond
1st Monday 8 :00pm
Sec. Mark G. Peerson – mgp811@aol.com

District 3 – Queens, Kings, Nassau

DDGHP – R∴E∴ JOHN MCKOY
631-627-3429 / ogundawo@optonline.net

AGL – V∴E∴ SCOTT BISOGNI
516 536-0690 / insearchofmorelight@gmail.com

Charity Chairman – E∴ JOSHUA DELEON
Thearch273@gmail.com

[Calendar]

Chapters

Pentalpha-Banner Chapter #206, Long Island City, Queens
2nd Thursday 8:00pm
Sec. Comp. Robert Servidio – bserv@verizon.net

Melchizedek Chapter #273, Oyster Bay, Nassau
2nd Monday 7:30pm [Feb, April, May, June, Oct, Nov, Dec]
Sec. E David Diamondstein – beehivebusy@gmail.com

Freeport-Long Island Chapter #302, Baldwin, Nassau
3rd Monday 8:00pm
Sec. E Linton L. Smith, Jr. – lsmi50@optonline.net

District 4 – Suffolk

DDGHP – R∴E∴ LAWRENCE H. PFAFF, SR.

(H) 631 724-4679 / freckies3213@hotmail.com 

AGL – V∴E∴ PHIL VALOT, SR.
631-475-1972 / PMvalot@aol.com

Charity Chairman – R∴E∴ Stephen J. Koferl
631 582-6326 / SJK4476@aol.com 

[Calendar]

Chapters

Suwassett Chapter #195, Port Jefferson, Suffolk
2nd Wednesday 8:00pm [Sept-June]
Sec. Richard Pigott – richardpigott@me.com 

Asharokan Chapter #288, Smithtown, Suffolk
1st & 3rd Wednesday 8:00pm
Sec. Stephen Koferl – sjk4476@aol.com 

Nunnakoma Chapter #308, Amagansett, Suffolk
4th Tuesday 7:30pm [Sept-May]
Sec. E Kenneth D Hallock – kenhallock25@yahoo.com 

Penataquit Chapter #309, Sayville, Suffolk
1st & 3rd Wednesday 8:00pm [Sept-June]
Sec. Joseph Konklewski – jkonklewskis@yahoo.com 

District 5 – Westchester, Rockland, Putnam, Orange, Dutchess, Ulster, Sullivan

DDGHP – R∴E∴ DANIEL ELLIOT
(H) 845-562-7538 (C) 845-937-5221 / Blitz422@hotmail.com

 

AGL – V∴E∴ ARAM ADISHIAM 
(H) 917-327-1712 / adishian@gmail.com 

Charity Chairman – Comp. BRUCE MCQUADE
845-988-9434 / lonewolf@warwick.net 

[Calendar]

Chapters

Highland Chapter #52, New Windsor, Orange
2nd Monday 7:30pm
Sec. Robert Reynolds – unclebob313@hvc.rr.com 

Poughkeepsie Chapter #172, Poughkeepsie, Dutchess
2nd Tuesday 7:30pm [Sept-June]
Sec. R E David R. Barkstedt – dave@eliteconsultantsinc.com 

Buckingham-Mohegan Chapter #174, Verplanck, Westchester
3rd Monday 8:00pm
Sec. Paul Matthews – pmatt914@verizon.net 

Tabernacle Chapter #177, White Plains, Westchester
2nd Monday 6:30 collation / 7:30 meeting [July-March]
Sec. Michael Quigley – Quig59@hotmail.com 

Rockland County Chapter #204, Sparkill, Rockland
2nd Wednesday 8:00pm
Sec. R E Murry Cohen – thetaka34@optonline.net 

District 6 – Greene, Columbia, Rensselaer, Albany, Schoharie, Schenectady, Montgomery, Fulton

DDGHP – R∴E∴ KEITH D. BECKER
(H) 518-331-2703 / kdb73@aol.com 

AGL – V∴E∴ Gary Smith
518-703-3476 / gary.smith@cs.ny.gov 

Charity Chairman – R∴E∴ RALPH H. ROSENTHAL
(H) 518 393-8365 / rosenthalralph@verizon.net 

[Calendar]

Ancient Temple Chapter #5, Albany, Albany
4th Friday 7:30pm
Sec. Joseph Pozefsky – joepozefsky@juno.com 

Hiram Union Chapter #53, Canajoharie, Montgomery
1st Tuesday 7:30pm
Sec. Keith Veitch – kmveitch@citlink.net 

Sacandaga Chapter #116, Northville, Fulton
2nd Wednesday 7:30pm
Sec. Alfred Graham – ALOFDAY@frontiernet.net 

St. George’s Chapter #157, Rotterdam, Schenectady
1st Thursday 7:30pm
Sec. Edward Mosso – emosso@nycap.rr.com 

Latham Chapter #168, Latham, Albany
1st Wednesday 7:30pm
Sec. Jeff Kuhne – secretary@latham168.org 

Harmony Chapter #336, Chatham, Columbia
2nd & 4th Wednesday 7:30pm
Sec. V E Michael P. Slattery – michaelandabby@reagan.com

District 7 – Washington, Saratoga, Warren, Essex, Clinton

DDGHP – R∴E∴ GEORGE EDWARD GREEN II
518-668-3233 / ggreenii@nycap.rr.com

AGL – V∴E∴ Comp. GERALD F. ROSS
518-632-5443 / gerryross4@gmail.com 

Charity Chairman – Comp. LESTER LOSAW
518-747-3036 / Leslosaw@gmail.com 

[Calendar]

Chapters

Federal Chapter #10, Greenwich, Washington
2nd & 4th Thursday 7:30pm
Sec. R E Lester Losaw – leslosaw@gmail.com 

Warren Chapter #23, Ballston Spa, Saratoga
2nd Thursday 7:30pm
Sec. Jason Bateholts – jasonbateholts@yahoo.com 

Sandy Hill-Granville Chapter #189, Hartford, Washington
4th Friday 7:30pm
Sec. David Townsend – davidtownsend1946@gmail.com 

Warrensburg Chapter #325, Warrensburg, Warren
2nd Tuesday 7:30pm
Sec. Thomas O’Dea – todea@nycap.rr.com 

District 8 – Madson, Chenango, Cortland, Broome, Delaware

DDGHP – R∴E∴ BRUCE L. VAN BUREN
607-435-7767 / blvb@aaub.com 

AGL – V∴E∴ WILBUR CORRINGTON
607-345-5895 / warder615@gmail.com 

Charity Chairman – E∴ ALEXANDER D. BRANNAN
607-643-5535 / alexbrannan@hotmail.com 

Education Officer – R∴ E∴ Kim C. Dellow
607-745-1299 / kim.c.dellow @ gmail . com 

[Website] [Calendar]

Chapters

Washington Chapter #29, Cortland, Cortland
2nd Tuesday 7:30pm
Sec. Bruce King – bdkandkmk@aol.com 

Vallonia Chapter #80, Windsor, Broome
1st Tuesday 7:00pm [Sept-June]
Sec. Bruce Smith – a.triumph@juno.com 

Oxford Chapter #254, Oxford, Chenango
1st & 3rd Monday 7:30pm
Sec. James Hemstrought – hemstroj@stny.rr.com 

Oneonta Chapter #277, Oneonta, Otsego
2nd Monday 7:30pm
Sec. Charles Lowe – plowe10@stny.rr.com 

Western Broome Chapter #332, Maine, Broome
3rd Saturday 9:30am
Sec. E Scott Kinne – scott.kinne@gmail.com 

District 9 – Otsego, Herkimer, Oneida, Hamilton

DDGHP – R∴E∴ RICHARD J. BURROUGHS
(H) 607-434-9194 / rjburroughsdsa@gmail.com 

AGL – {Vacant}

Charity Chairman – R∴E∴  STEVEN P. ESFORD
315 868-6545 / esford@twcny.rr.com

[Calendar]

Chapters

Otsego Chapter #26, Cooperstown, Otsego
2nd Tuesday 7:30pm
Sec. V E Ricjard J. Burroughs – rjburroughsdsa@gmail.com

Oneida Chapter #57, Utica, Oneida
2nd Thursday 7:30pm
Sec. Louis Denato – loudenatosr@gmail.com 

Darius Chapter #144, Camden, Oneida
2nd Monday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Wayne E. Towne II – wtowne2@yahoo.com 

Doric Chapter #193, Vernon, Oneida
2nd Tuesday 7:30pm
Sec. Keith F. Folger – kffolger@hotmail.com 

Iroquois Chapter #236, Ilion, Herkimer
2nd & 4th Wednesday 7:00pm
Sec. Rolland A. Miner – E.RMiner.236@twcny.rr.com 

District 10 – Jefferson, St. Lawrence, Franklin

DDGHP – R∴E∴ JAMES W. BABCOCK
315-681-7273 / babcock1972@yahoo.com 

AGL – R∴E∴ WILLIAM L. MAIN
(H) 315 788-1937

Charity Chairman – R∴E∴ KENNETH G. BATES
(H) 315 639-6110; (C) 315 744-0066 / kbates@twcny.rr.com 

[Calendar]

Chapters

Sackets Harbor Chapter #68, Dexter, Jefferson
2nd Thursday 7:30pm [March-June; Sept-Dec]
Sec. Kenneth Bates – kbates@twcny.rr.com 

Theresa Chapter #149, Alexandria Bay, Jefferson
Wed. after 1st Monday 8:00pm
Sec. Gerald Salisbury – jmsal722@gmail.com 

Massena Chapter #300, Massena, St. Lawrence
1st & 3rd Thursday 7:30pm [Sept-May]
Sec. Robert E. House – Bob@FifeshireFarm.com 

District 11 – Yates, Schuyler, Tompkins, Tioga, Chemung

DDGHP – R∴E∴ BRYAN W. TATE
607-857-8559 / btate4992@gmail.com 

AGL – V∴E∴ TIMOTHY A. HESLOP
607-793-8603 / theslop@twncy.rr.com 

Charity Chairman – Comp. STEPHEN MOCKLER
(H) 213 400-6688 / mockles1@gmail.com 

[Calendar]

Chapters

Cayuga-Elmira Chapter #42, Chemung, Tioga
2nd Monday 7:30pm
Sec. David May – dmay3855@gmail.com 

New Jerusalem Chapter #47, Owego, Tioga
2nd Saturday 12:00pm [Sept-May]
Sec. Mark Titus – mdtitus@hotmail.com 

Eagle Chapter #58, Ithaca, Tompkins
1st Wednesday 7:30pm [March-June; Sept-Dec]
Sec. Eric Howd – eric.howd@gmail.com 

Fidelity Chapter #77, Trumansburg, Tompkins
2nd & 4th Monday 7:30pm
Sec. David Raymond – davehraymond@yahoo.com 

Watkins Chapter #182, Montour Falls, Schuyler
4th Tuesday 7:30pm
Sec. Joseph Curran – captainjack297@yahoo.com 

Horseheads Chapter #261, Horseheads, Chemung
2nd Tuesday 7:30pm
Sec. James Zearfoss – charz1174@yahoo.com 

District 12 – Oswego, Onondaga, Lewis

DDGHP – R∴E∴ RALPH I. HANEY, JR.

(H) 315 569-1448 / Rhaneyjr@aol.com 

AGL – V∴E∴ RICHARD POWELL
315-439-2386 / ripowell@armasonica.com 

Charity Chairman – {Vacant} 

[Calendar]

Chapters

Central City Riverside Chapter #70, Liverpool, Onondaga
2nd & 4th Tuesday 7:30pm
Sec. Kenneth Ayhens – kayhens@verizon.net 

Lake Ontario Chapter #165, Oswego, Oswego
1st Monday 7:30pm
Sec. Alan L.Wood – awood3@twcny.rr.com 

Oswego River Chapter #167. Phoenix, Onondaga
2nd & 4th Thursday 7:30pm
Sec. R E Allen E. Boyce – alboyce1938@gmail.com 

Charles H. Platt Chapter #247, Skaneateles, Oswego
2nd or 4th Wednesday 7:30pm
Sec. Earl Tuttle – etuttle@twcny.rr.com 

Pulaski Chapter #279, Pulaski, Oswego
2nd Wednesday 7:30pm
Sec. Fred A. Dashnaw – dashound1@aol.com 

District 13 – Cayuga, Seneca, Ontario, Livingston, Monroe, Wayne

DDGHP – R∴E∴

STEVEN HOWARD
(H) 315-258-2835 / stevenhoward.auburn@gmail.com

AGL – V∴E∴ LANCE DAUL
585-319-6796 / lance.daul@gmail.com 

Charity Chairman – R∴E∴ SAMUEL CLARK
(H) 315 539-8959 / sclark04@rochester.rr.com 

[Calendar]

Chapters

King David Chapter #34, Port Byron, Cayuga
2nd Tuesday 7:30pm
Sec. Samuel Clark – sclark04@rochester.rr.com 

Geneva Chapter #36, Geneva, Ontario
2nd Wednesday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Clayton Ruggles – claymar4250@fltg.net 

Hiram Chapter #62, Pittsford, Monroe
2nd & 4th Thursday 7:30pm
Sec. Charles Roberts – cholyone@rochester.rr.com 

Wayne County Chapter #79, Newark, Wayne
2nd Thursday 7:30pm
Sec. David W. Taber – dwtaber57@gmail.com 

Excelsior Chapter #164, Shortsville, Ontario
2nd Monday 7:30pm
Sec. George Stanton – gnstanton@aol.com 

Salem Town Chapter #173, Seneca Falls, Seneca
1st Tuesday 7:30pm
Sec. Samuel Clark – sclark04@rochester.rr.com 

District 14 – Steuben, Allegany, Cattaraugus

DDGHP – R∴E∴ TERRY G. MEHLENBACHER
t.mehlenbacher@yahoo.com 

AGL – {vacant}

Charity Chairman – R∴E∴ DAVID A. HARDY
(H) 607 324-1267 / dehardy58@earthlink.net 

[Calendar]

Chapters

Steuben Chapter #91, Hornell, Steuben
2nd Tuesday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Gerald M. Cooper – JMCoop@frontiernet.net 

Bath Chapter #95, Bath, Steuben
2nd Wednesday 7:30pm
Sec. Comp. Leroy C. Turner

Wellsville Chapter #143, Almond, Allegany
1st & 3rd Wednesday 7:30pm
Sec. David Palmiter – dpalm44@yahoo.com 

Bolivar Chapter #280, Bolivar, Allegany
2nd & 4th Wednesday 7:30pm
Sec. Stanley Bishop – sjbishop1@verizon.net 

District 15 – Orleans, Genesee, Wyoming

DDGHP – R∴E∴ MICHAEL RHODES
 585 237-3369 / Email mrhodes1@frontier.com

AGL – {vacant} 

Charity Chairman – Comp. ROBERT BALL
(H) 585 245-1749 / rgball13@gmail.com 

[Calendar]

Chapters

Western Star Chapter #35, Attica, Genesee
3rd Thursday 7:30pm
Sec. Kenneth Kohlhagen – kkohlhage@rochester.rr.com 

Orleans Chapter #175, Albion, Orleans
1st Thursday 7:30pm
Sec. Timothy McGee – usaeagle1@hotmail.com 

LeRoy Chapter #183, LeRoy, Genesee
4th Tuesday 7:30pm [Jan-June, Sept-Nov]
Sec. Garry Hutchurson – ghutchurson@yahoo.com 

Arcade Chapter #322, Pike, Wyoming
2nd Monday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Richard Anderson – randerson53@rochester.rr.com 

District 16 – Niagara, Erie (Northern)

DDGHP – R∴E∴ G. FRANKLIN GASKILL
(H) 716 741-2005 / ( C) 716 868-5966 / ponkie1@aol.com 

AGL – V∴E∴ E∴ STEVEN ALLORE
(H) 716 438-2721

Charity Chairman – {vacant}

[Calendar]

Chapters

Tonawanda Keystone Chapter #71, Amherst, Erie
4th Tuesday 7:30pm
Sec. Herbert Hahn – hphahn@roadrunner.com 

Ames Chapter #88, Lockport, Niagara
2nd Thursday 7:30pm
Sec. E Steven Allore – allores01@gmail.com 

East Aurora Chapter #282, East Aurora, Erie
3rd Thursday 7:30pm [Sept-June]
Sec. David Thomason – dthom2762@roadrunner.com 

Holy Ark Chapter #304. Lackawanna, Erie
3rd Wednesday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Frederick Velott – jfvelott@gmail.com 

District 17 – Chautauqua, Erie (Southern)

DDGHP – R∴E∴ EUGENE S. OLOFSON
716-488-2530 / gkolofson@windstream.net 

AGL – R∴E∴ JAMES N. STOLL
(H) 716 965-2051 / wb2bsl@localnet.com 

Charity Chairman – {Vacant}

[Calendar]

Chapters

Western Sun Chapter #67, Jamestown, Chautauqua
2nd Monday 7:30pm
Sec. Jerome Erickson – djerickson@windstream.net 

Gowanda Chapter #136, Gowanda, Erie
1st Thursday 7:30pm
Sec. Francis Peterson – recon2501@hotmail.com 

Dunkirk Chapter #191, Fredonia, Chautauqua
2nd Monday 7:30pm [Sept-June]
Sec. Frederick Velott – jfvelott@gmail.com 

Lebanon Chapters

Cedars Chapter #335, Jdeidet El-Metn, Lebanon
2nd Wednesday 7:00pm
Sec. Ramzi Najjar – cedarschapter355@gmail.com 

Beirut Chapter #337, Jdeidet El-Metn, Lebanon
2nd & 4th Tuesday 7:00pm [Oct-June]
Sec. Georges Wehbe – beirutchapter377@gmail.com